Laiškai iš Kinijos

Gyvenimo Vidurio Karalystėje įspūdžiai

56-as laiškas: Kiek tau metų Kinijoje

Kai Vakaruose gimsta vaikas, jam būna nulis dienų. Kasdien dienų daugėja, o po metų jis švenčia savo vienerių metų gimtadienį. Tačiau Kinijoje (o ir Korėjoje) visai ne taip. Kai vaikas gimsta jam jau būna vieneri metai, o kasmet per kinų Naujus Metus prisideda po metus. Kartais tai atrodo gana keistai, nes vaikas, gimęs gruodį, po kinų Naujųjų Metų būna dvimetis, nors realiai jam gal nėra ir dviejų mėnesių suėję.

Paaiškinti šią tradiciją nesunku: kinai vaisiaus vystymąsi laiko svarbiu, tad 9 mėnesius įsčiose jie prilygina metams. Žmgus yra žmogumi nuo pradėjimo momento, tai vos gimęs jis negali būti prilygintas nuliui. Jei kino klausiate, koks jo amžius, jam atsakius galite pasitikslinti, ar tai jo tradicinis amžius (虚岁 xūsuì) ar modernus (实岁 shísùi). Dažnai kinai (ypač vyresnės kartos) savo realiai gimimo dienai didelės reikšmės neteikia, nes kartu su visais tai pažymi per svarbiausią šalies šventę – Naujus Metus. Esu girdėjusi istorijų, kaip darbdavius užsieniečius stebina kinų abejingumas nuosaviems gimtadieniams.

Būti vyresniu metais ar dviem Kinijoje jokia gėda. Čia yra gerbiami vyresnio amžiaus žmonės, todėl būti pora metų vyresniu – garbingiau. Neretai ir po mirties ant antkapio iškalama daugiau metų, nei žmogus gyveno, nes ilgaamžiškumu didžiuojamasi, to linkima per visas šventes.

Senovėj kinai nekreipdavo dėmesio į savo gimtadienius iki jiems sukaks 60 metų. Šis gimtadienis būdavo laikomas ypatingu ir švenčiamas, taip pat kaip ir kiti kas dešimt metų ateinantys jubiliejai. Kuo žmogus vyresnis, tuo didesnė šventė buvo rengiama. Paprastai ją organizuodavo ilgaamžio vaikai.

Šiais laikais gimtadieniai yra švenčiami dažniau, bet yra keli, kurių švęsti kinai nemėgsta. Moterys, kad išvengtų nesėkmių, nešvenčia savo 30-ojo gimtadienio ir dvejus metus būna 29-erių, o paskui iškart – 31 metų. Šis gimtadienis laikomas svarbia faze moters gyvenime, todėl geriau per jį tyliai pratūnoti ant dugno. Vyrams toks gimtadienis yra 40-as. Moterims pavojingais laikomi ir 33 bei 66 gimtadieniai. Kad atsikratytų piktą lemiančių dvasių prieš 33-ią gimtadienį moteris turi nusipirkti mėsos gabalą, sukapoti jį į tiek dalių, kiek metų ir išmesti. 66-erių moteriai mėsą į tiek pat dalių, kiek metų turi sukapoti jos dukra ar kita jaunesnė giminaitė.

Vienas svarbiausių gimtadienio valgių yra ne tortas, o ilgi makaronai, kurie simbolizuoja ilgą gyvenimą. Makaronai turi būti nesupjaustyti – kuo ilgesni. Dažnai vienas ilgas makaronas užpildo su kaupu visą lėkštę – tai geras ženklas. Makaronus valgantis gimtuvininkas turėtų stengtis kuo rečiau atkasti makaroną, geriausia tik tuomet, kai jis jau nbetelpa į burną.

Linkėdama būti tiek metų, kiek jaučiatės,

Evelina

Įrašo “56-as laiškas: Kiek tau metų Kinijoje” komentarų: 2

 1. Asta
  15 kovo, 2012

  turiu kam padėkot, kad apsaugojo mane nuo 30-to gimtadienio šventimo :)

  • Evelina
   15 kovo, 2012

   aga, Ugnei :) turėsi kas pjaustys mėsą, kai tau bus 66 :)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Informacija

Paskelbta 14 kovo, 2012, paskelbė kategorijoje Šventės ir pažymėjo , , , , , , , , .

Norėdami gauti informaciją, įveskite savo el. pašto adresą.

Prisijunkite prie kitų 44 pasekėjų

Svečiai

 • 42 136 apsilankė
%d bloggers like this: