Laiškai iš Kinijos

Gyvenimo Vidurio Karalystėje įspūdžiai

52-as laiškas: Pekino 798 meno zona

Standartinis turisto Pekine paketas atrodo maždaug taip: Uždraustasis miestas, Dangaus rūmai, Vasaros rezidencija, Lamos šventykla, Didžioji kinų siena. Iš tiesų, juos būtina aplankyti, kad susidarytum vaizdą apie šalies praeitį, jos istoriją, kultūrą. O štai kokia yra kultūros dabartis? Galvojant apie vizualiuosius kinų meno kūrinius, prieš akis praplaukia tušu ant ryžių popieriaus piešti paveikslai, vaizdeliai ant porceliano, nefrito dirbiniai, drakonų ir liūtų skulptūros. Šie darbai kuriami ir šiandien. Tačiau ne tik tai. Pamenu, kaip ne vieną nustebino mano nuotraukos iš Dašilaro rajone vykusios meno šventės ar Šanchajaus gatvėse išrikiuotos šiuolaikinio meno skulptūros. „Kinijoje leidžiamas toks menas?“ – klausė manęs. Nekritikuokite valdžios, neužsimėgaukite atvirais sekso vaizdeliais, gal dar kelios sąlygos, kurių reikia laikytis ir kurių dar „neperskaičiau“ – ir jums žalia šviesa. Svarbiausia neužmiršti, kad kai gatvės viduryje atsiranda eismo reguliuotojas, šviesoforas ir kelio ženklai atsiduria antrame plane.

Tai kad Kinijoje gimsta tik senovės meną atspindintys, replikuojantys kūriniai ar tie, kurie trimituoja Naujosios Kinijos simboliką, yra dar vienas stereotipų apie šią šalį. Kas vyksta margame pasaulyje, neapeina ir Kinijos, o tam tikrais aspektais ir lenkia. Atšilus klimatui, čia daigus suleido ir suvešėjo ciniškojo realizmo srovė. Drąsi, įžūli, reikalinga konteksto išmanymo – ji gal ne iškart suprantama vakariečiams, bet augusiems sovietinėse šalyse – lengvai įkandamas riešutėlis. Ir puiki eksporto prekė, jei pažiūrėsime į ekonominę šio reikalo pusę.

Jei Niujorkas turi savo Greenwich Village ir Soho, Vilnius – Užupį, tai Pekine taip pat yra rajonas, kuriame įsitaisę šių dienų menininkai pristato plačiajai visuomenei savo kūrinius. Tai vadinama 798 meno zona (798 Yìshùqū, 798艺术区), Gamykla 798 arba dar kitaip – Dašandzi meno rajonas.

Techniškai Gamykla Nr.798 buvo daugiau nei prieš pusę amžiaus Pekine įsikūrusios karinės gamyklos dalis. Visas kompleksas vadinosi Jungtinė gamykla 718, ji užėmė 640 tūkst .kv. m. teritorijos Pekino šiaurėje, o jos dizainas buvo patikėtas Rytų Vokietijos specialistams, kuriuos dar prižiūrėjo ir Sovietų Sąjungos atstovai. Nesutarimai tarp trijų šalių atstovų (kinų, rusų ir vokiečių) buvo pagaliai į komplekso statybos darbų ratus. Tačiau palikime gamyklos istoriją nuošaly ir peršokime iškart į tą metą, kai gamyklinių mašinų gausmą čia nustelbė skulptorių įrankių skleidžiami garsai. Taip jau atsitiko, kad gamyklos kompleksui tuštėjant, Pekino menininkai taip pat ieškojo vietos, kur galėtų įsikurti. Kurį laiką jie dirbo šalia senosios Vasaros rezidencijos, kol buvo iškeldinti. Tuomet jie persikėlė į dabartinį Tongzhou rajoną, o 1995 m., Pekino centrinei menų akademijai ieškant pigios vietos dirbtuvėms, geriausiu variantu pasirodė gamyklos teritorijoje esantys pastatai. Vėliau čia ėmė keltis meno parduotuvėlės ir galerijos, vienas po kito savo dirbtuves kūrė dizaineriai, dailininkai, skulptoriai.

Dabar šį meno rajoną per porą valandų neapeisi. Kol kas čia lankiausi tik kartą prieš gerą mėnesį ir jau žinau, kad 798 meno zona pateks į nuolat lankomų vietų sąrašą. Va kiek labiau atšils ir, jei miesto nedengs tirštas smogo debesis, vėl trauksiu ten pasivaikščioti. Jei būsite Pekine, rekomenduoju įtraukti šį objektą į savo turistinį maršrutą. Kad ir dėl to, jog į Kinijos portretą įlietumėte naują spalvą, kurį leistų vaizdui įgyti perspektyvos.

Žinoma, yra ir kritikuojančių 798 meno zoną. Jei niekas nekritikuoja tavęs – vadinasi, esi arba miręs, arba labai neįdomus, ar ne? Paprastai geriausiai kritikuoja patys menininkai. Jie teigia, kad čia kūrėjai susirenka ne rimtai dirbti ir kurti tikrojo meno, o todėl, kad čia lengviau surengti parodą, parduoti kūrinius, pasiausti vakarėliuose. „Tai šou, o ne meno vieta“, – sako jie. Ir patys rengia čia parodas. Kaip sakė amerikiečių menininkas Andy‘s Warholas, kurį ne kartą prisiminiau vaikštinėdama šioje meno zonoje: „Didžiausią susižavėjimą kelianti meno rūšis yra pasisekimas versle. Pinigų „darymas“ yra menas ir darbas yra menas ir geras verslas yra geriausias menas“.

Linkėdama kūrybinių atradimų,

Evelina

Įrašo “52-as laiškas: Pekino 798 meno zona” komentarų: 4

 1. Rūta
  26 vasario, 2012

  Kaip tik vakar buvau ten nuvažiavusi!!! Likau labai labai sužavėta! Tikrai rekomenduoju nuvykti!

  • Evelina
   27 vasario, 2012

   Smagu, kad patiko :-) Kokie pirmieji įspūdžiai apie Pekiną?

   • Ruta
    27 vasario, 2012

    Įspūdžiai labai geri :) Kol kas viskas klostosi gan gerai ir tikrai neturiu kuo skųstis :)

   • Evelina
    27 vasario, 2012

    Smagu girdėti :)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Informacija

Paskelbta 23 vasario, 2012, paskelbė kategorijoje Lankytinos vietos ir pažymėjo , , , , , , .
%d bloggers like this: