Laiškai iš Kinijos

Gyvenimo Vidurio Karalystėje įspūdžiai

49-as laiškas: Žibintų festivalis – Pavasario šventės pabaiga

Šiandien – paskutinė dvi savaites trukusio Naujų Metų šventimo diena. Penkioliktąją Mėnulio mėnesio dieną Pavasario šventę užbaigia Žibintų festivalis, kurio metu vyksta įvairios eitynės, drakonų šokiai ir visa tai, žinoma, vyksta šviečiančių žibintų fone. Šiandien paskutinį kartą pokši fejerverkai. Po vidurnakčio ir jie nutils. Ir ta tyla truks iki kitų metų. Po Žibintų festivalio juos sprogdinti uždrausta (tai matyt ir naikina likučius, nes sandėliuoti irgi neleidžiama). Man rašant šį laišką, aplinkui griaudi ir žaibuoja, tik šių reiškinių nelydi lietus. Santykinis oro drėgnumas Pekine vis dar mažesnis nei dykumoje.

Penkioliktąją pirmojo metų mėnesio dieną danguje šviečia pirmoji metų pilnatis. Žemėje įsižiebia daugybė žibintų, kurie savo forma ją ir primena. Viena legendų pasakoja, kad senovėje buvo garbinamas Dangaus dievas. Buvo tikima, kad jis turi šešiolika drakonų, kuriuos užsiundo ir jie atneša žmonėms audras, epidemijas, badas. Jam prašydami gero vėjo ir sveikatos melsdavosi Kinijos imperatoriai. Dar viena legenda yra susijusi su daoizmu. Tianguano, daoistų dievo, atsakingo už sėkmę, gimtadienis yra penkioliktąją pirmojo mėnulio mėnesio dieną. Sakoma, kad Tianguanas mėgstąs pramogas, tad jo garbei ir linksminamasi. Anot dar vienos legendos, Žibintų šventė garbina Budą. Pirmame amžiuje budizmas atėjo iki Kinijos, tačiau kinai jį pasitiko abejingai. Kartą imperatorius Mingdi susapnavo, kad jo rūmuose – auksinis žmogus. Valdovas norėjo paklausti, kas jis toks esąs, tačiau anas pakilo į dangų ir išnyko vakaruose. Kitą dieną imperatorius pasiuntė išminčių į Indiją, iš kurios šis grįžo su Budos raštais. Tuomet Mingdi įsakė pastatyti šventyklą, kurioje būtų laikomi šie raštai. Pasekėjai tiki, kad Budos jėga išsklaido tamsumas, to ženklan imperatorius įsakė užžiebti raudonus žinbintus.

Svarbiausias Žibintų šventės, kurios metu šeima vėl kaip Naujųjų Metų išvakarėse susėda vakarienės, valgis yra apvalūs kukuliukai iš ryžių miltų, vadinami yuanxiao. Jų įdaras gali būti ir saldus (sezamų ar pupelių pasta, riešutai, saldintos mandarinų žievelės etc.), ir sūrus (mėsa, daržovės, etc.). Šio patiekalo atsiradimą taip pat lydi legenda. Ji pasakoja apie jauną rūmų tarnaitę Yuanxiao, kuri taip ilgėjosi namų, kad pasakė imperatoriui, jog Ugnies dievas padegs miestą, jei nepamatys ko nors degant. Imperatoriaus įsakė šaudyti fejerverkus ir visose gatvėse užžiebti raudonus žibintus. Pasinaudodama triukšmu ir sumaištimi apsukrioji Yuanxiao nepastebėta išsmuko iš rūmų ir parbėgo pas tėvus vakarienės, o jos vardu pavadinti kukuliukai puikuojasi ant šventės stalo.

Beje, vakar pakliuvome į vieną įdomų renginį, skirtą Naujųjų Metų šventei, kuris vyko viename prabangiausių Pekino viešbučių „Legendale“. Į šį renginį kvietė Kapo Verdės ambasadorius, jį dovanojo turtuolis iš Makau, kuriam šis viešbutis ir priklauso, o susirinkusiems grojo vienas geriausių saksofonistų pasaulyje Kenny G . Šalia mūsų stalelio sėdėjęs britas Misteris Aš Viską Žinau mums papasakojo, kad už vienos valandos pasirodymą muzikantas gavo solidžią 100 tūkst. JAV dolerių sumą. Vakarėlio rėmėjas, akomponuojant Kenny G, atliko tris dainas. Iš vienos pusės tai buvo panašu į posakio „Kas moka, tas ir užsako muziką“ iliustraciją. Iš kitos pusės, kai jis dainavo žymiąją Lois Armstrongo dainą „What a Wonderful  World“, neapleido nuojauta, kad pasaulis, kuriame gyvena asmeniškai jis, taip dera prie dainos temos kaip sojos padažas prie sušių. Su savimi neturėjome fotoaparato, tai negalėjo įamžinti renginio akimirkų, tačiau vieną įrodymą, kad ten buvau pateikiu ir čia. Tai vakarėlio meniu:

Linkėdama linksmai šventes pradėti ir taip pat linksmai jas pabaigti,

Evelina

Reklama

3 comments on “49-as laiškas: Žibintų festivalis – Pavasario šventės pabaiga

 1. nagisa
  vasario 23, 2012

  Galvoju dabar, ar nebus kartais tas yuanxiao tas pats kaip daifuku…

  • Evelina
   vasario 24, 2012

   Panašu, nes ingridientai tie patys, bet ne visai tas pats. Daifuku yra tas pats mochi? Esu juos ragavusi. Jie nėra skystyje kaip yuanxiao. Jie labiau kaip guma, o yuanxiao gal labiau į tešlos gaminį panašu.. Bet esmė ta pati – gliutimizuoti ryžių miltai plius įdaras

 2. fejerverkai
  kovo 25, 2016

  Žibintų festivaliai ir vokie kitokie – pavyzdžiui fejerverkų, lazerių ar ir tų pačių šviesos žibintų festivaliai labai įspūdingi ir tikrai verti pamatyti bent kartą gyvenime. Juk tokių pramogų išradėja ir tėvynė yra būtent Kinija :)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on vasario 6, 2012 by in Šventės and tagged , , , , , , , , , , .
%d bloggers like this: