Laiškai iš Kinijos

Gyvenimo Vidurio Karalystėje įspūdžiai

48-as laiškas: Nauji Metai = Ištuštėjęs Pekinas

Norite pasivaikščioti po pustuštį Pekiną? Tuomet atvažiuokite čia per kiniškus Naujuosius. Jau kelias dienas jaučiuosi, kaip Palė iš vaikiškos knygelės, kuris rytą pabudo ir pamatė, kad mieste belikęs vienas. Žinoma, skirtingai nei Palė, mes Pekine ne vieni, tačiau neapleidžia “sodybų tuštėjimo meto” jausmas. Didžioji dalis parduotuvių ir paslaugas teikiančių įmonių nedirba, gatvėse mažai žmonių ir nedaug automobilių. Tiesa, yra kelios vietos, kur pilna žmonių – ten susirenka tie, kurie likę Pekine ar atvažiavę čia iš kitų Kinijos miestų – tai šventyklos bei parkai, kur vyksta Naujiems Metams skirtos programos bei šurmuliuoja mugės. Vakar įnėrėme į Ditan parką, šiandien – į Chaoyang. Žmonių ir viename ir kitame – tuntai. Vaikštinėja, stebi šventinę programą, vaišinasi, rankose nešasi dirbtinius bijūnus, simbolizuojančius šeimos darną ir pilnatvę, bet pagalius su mediniais raudonais obuoliukais – it kokie lietuviai po Verbų sekmadienio. Į šventyklas net nėjome – užteko pamatyti, kaip jos apgultos.

Fejerverkai šiandien pokši dažniau nei pastarąsias tris dienas, tačiau palyginti su Naujųjų Metų naktimi – ramu. Štai naktį iš sekmadienio į šeštadienį trenksmo buvo tiek, kad stebėdami fejerverkus kieme vienas su kitu vargiai susikalbėjome, o dangus švietė įvairiaspalvėmis ugnimis. Kartas nuo karto šviesos būdavo tiek, kad nakties tamsos nebelikdavo. Važiuojant namo pakraščiuose ir net gatvės vidury riogsojo šiukšlės nuo fejerverkų, tačiau dieną viskas jau buvo sutvarkyta. Šiandien fejerverkų sproginėja daugiau, nes yra penktoji naujųjų metų dieną ir šiandien siekiama Guan Yu dėmesio, kuris atsakingas už ateinančių metų sėkmę.

Kiekviena naujųjų metų diena turi savo prasmę ir savas tradicijas. Pirmąją – pagrindinę dieną – stengiamasi nevalgyti mėsos. Manoma, kad susilaikymas nuo mėsos – ilgaamžiškumo garantas. Tądien lankomi vyriausi giminės nariai. Budistams ši diena – Maitrėjos Bodisatvos gimtadienis. Taip pat šokami liūtų šokiai, vaikams teikiami raudoni vokeliai su pinigais, svečiai pasitinkami su arbata ir saldėsiai, pavyzdžiui, cukruotais vaisiais – kad gyvenimas būtų saldesnis. Svečiai šeimininkams atneša apelsinų, mandarinų, simbolizuojančių auksą, gerovę ir sėkmę.

Antrąją dieną į tėvų namus atvyksta dukterys, prieš tai viešėjusios uošvių namuose. Gausybės dievybės Tsai Shen garbei valgoma wonton koldūnų sriuba. Tikima, jog ši diena – yra visų šunų gimtadienis, tad ta proga šeimininkai juos palepina.

Trečiąją ir ketvirtąją dieną lankomi kapai tų, kurie mirė per pastaruosius trejus metus, išreiškiama pagarba mirusiems. Tądien patariama atidėti ėjimą į svečius, nes manoma, kad tuo metu po žemę klajoja piktosios dvasios, tad geriau joms po kojom nesimaišyti – prastas ženklas.

Penktąją dieną minimas gausybės dievo Guan Yu gimtadienis. Patariama ilgam iš namų neišeiti, nes jei šis dievas užsuktų – gali nerasti jūsų namie, o tada gausybės tais metais geriau nė nesitikėkite. Nuo šios dienos jau galima šluoti grindis – šis darbas nebebus laikomas blogu ženklu kaip pirmas keturias dienas.

Šeštąją dieną lankomos šventyklos, artimieji ir draugai. Septintąją dieną visi žmonės metais pasensta. Būtent tą dieną mitinė dievybė Nuwa iš molio sukūrė žmones, tad ši diena yra visų žmonių gimtadienis. Kad sektųsi valgoma žuvis, o kad ilgai gyventųsi – makaronai.

Aštuntąją dieną pažymimas Nefrito imperatoriaus gimtadienio išvakarės ir vyksta dar viena susijungimo vakarienė. Devintąją dieną kinai meldžiasi Dangiškajam Nefrito imperatoriui, nuo dešimtos iki dvyliktos – švenčia su šeima ir draugais. Tryliktąją dieną žmonės valgo vegetarišką maistą, kad leistų skrandžiui atsipūsti po dviejų savaičių vaišių. Penkioliktąją dieną švenčiama dar labai svarbi kinų šventė – Žibintų festivalis. Apie jį parašysiu kitą kartą.

Linkėdama linksmai šventes švęsti,

Evelina

Reklama

3 comments on “48-as laiškas: Nauji Metai = Ištuštėjęs Pekinas

 1. Roma
  sausio 27, 2012

  ir ką – tas dvi savaites niekas nedirba?

  • Evelina
   vasario 1, 2012

   Vieną savaitę beveik visi nedirba – beveik viskas uždarytą, antrą savaitę grįžta kokie 2/3

 2. Atgalinis pranešimas: Apie stilių ir stilingiausius | Giedrės blogas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on sausio 27, 2012 by in Šventės and tagged , , , , , , .
%d bloggers like this: