Laiškai iš Kinijos

Gyvenimo Vidurio Karalystėje įspūdžiai

47-as laiškas: Naujųjų išvakarės kiniškai

Dažnėja ir garsėja pirotechnikos kanonados. Į Kiniją ateina Naujieji, šiemet Drakono globojami, metai. Paprastai kasmet jie švenčiami vis kitą dieną, mat visuomet pažymimi pirmąją Mėnulio mėnesio dieną. Tądien dauguma kinų, palikę savo gyvenamąsias vietas, išskuba pas tėvus ar senelius į kruopščiai sutvarkytus namus – tik į tokius ateina sėkmė. Naujųjų išvakarių vakarienė vadinama Susijungimo. Tai pačios svarbiausios kinų šventės pati svarbiausia vakarienė. Ji į namus sugrąžina po šalį ir pasaulį išsibarsčiusius vaikus. Paprastai į tėvų namų grįžta sūnų šeimos, dukterys, atšventusios su uošviais, pas tėvus atvyksta kitą dieną. Jei koks šeimos narys negali dalyvauti vakarienėje, jį primena stovinti tuščia kėdė.

Kinai, šventiškai pasipuošę – pageidautina naujais drabužiais ir geriausia, jei raudonais – renkasi prie vaišėmis nukrauto stalo, per televiziją stebi šventinę programą, o laikrodžiui išmušus dvylika – valgo koldūnus. Jei koldūne randa monetą, vadinasi, visi metai bus sėkmingi. Koldūnai (jiaozi) yra gerovės simbolis mat savo forma jie primena senovinius pinigėlius. Beje, koldūnus gaminant jokiu būdu nenaudojamas peilis – kad sėkmės nenurėžtų. Ir kiti Susijungimo vakarienės valgiai yra simboliški – turintys prasmę. Paprastai žaidžiama homonimais – taip pat ištariamais žodžiais, tačiau turinčiais skirtingą prasmę, valgių pavadinimai skamba panašiai kaip Naujųjų Metų palinkėjimai. Su kojomis ir galva iškeptas viščiukas simbolizuoja klestėjimą, šeimos sutelktumą ir džiaugsmą (nes jis yra visas ir simbolizuoja pilnatvę), žuvis – klestėjimo, pertekliaus ženklas, nes jos pavadinimas skamba kaip žodis “klestėjimas”. Kinų linkėjimas “nián nián yǒu yú” reiškianti “lai kasmet būna perteklius” taip pat gali būti verčiama ir kaip “lai kasmet būna žuvis”. Susijungimo vakarienės pabaigoje valgomas ryžių pyragas “nian gao”, simbolizuojantis klestėjimą.

Šventinę naktį stengiamąsi neužmigti – taip linkima šeimos vyresniesiems ilgo gyvenimo. Neužmigti, žinoma, padeda ir pokšintys fejerverkai. Anot Naujųjų Metų legendos, ši šventė yra pergalės prieš mitinį žvėri Nian (nian reikšmė – metai) minėjimas. Pasakojama, kad kasmet pirmąją Naujųjų Metų dieną į kaimą užklysdavo baisusis Nian – jis suėsdavo ne tik derlių, gyvulius, bet nutverdavo ir kaimo gyventojų, ypač mėgo vaikus. Kad apsigintų nuo baisūno, žmonės metų pradžioje prie durų palikdavo maisto. Jie tikėjosi, kad žvėris pasisotins ir nelies žmonių. Kartą jie pastebėjo, jog Nian pabūgo vaiko, vilkinčio raudonai, todėl namus išpuošė raudonais žibintais ir juostomis. Kaimo gyventojai sprogdino fejerverkus ir taip išgąsdino Nian (ir kitas piktąsias dvasias), kuris daugiau niekada nebeatėjo kaimą.

Kinai Naujuosius arba kitaip – Pavasario šventę pažymi apie tris savaites, reikšmingiausios yra 15 dienų, pradedant Susijungimo vakariene. Savaitę iki Naujųjų budizmą ir daoizmą išpažįstantys kinai skiria aukoms dievams, senus namų altorėlių papuošimus sudegina ir keičia naujais. Vėliau kiekvieną Naujųjų Metų dieną atliekami ritualai, lankomos šventyklos, giminės, vaikams dalinami raudoni vokeliai su pinigais, kol galiausiai šventinių renginių ciklą užbaigia Žibintų festivalis.ė – metai) minėjimas. Pasakojama, kad kasmet pirmąją Naujųjų Metų dieną į kaimą užklysdavo baisusis Nian – jis suėsdavo ne tik derlių, gyvulius, bet nutverdavo ir kaimo gyventojų, ypač mėgo vaikus. Kad apsigintų nuo baisūno, žmonės metų pradžioje prie durų palikdavo maisto. Jie tikėjosi, kad žvėris pasisotins ir nelies žmonių. Kartą jie pastebėjo, jog Nian pabūgo vaiko, vilkinčio raudonai, todėl namus išpuošė raudonais žibintais ir juostomis. Kaimo gyventojai sprogdino fejerverkus ir taip išgąsdino Nian (ir kitas piktąsias dvasias), kuris daugiau niekada nebeatėjo kaimą.

Itin sėkmingi 2012 m. žadami tiems, kurie gimę metus globojančio Drakono metais (1952, 1964, 1976, 1988, 2000). Sakoma, kad po šiuo ženklu gimę žmonės yra drąsūs, sąžiningi ir patikimi. Na, pavyzdžiui, tokie kaip mano sesė.

Linkėdama sėkmingų Drakono metų,

Evelina

Reklama

One comment on “47-as laiškas: Naujųjų išvakarės kiniškai

  1. Gabija
    vasario 4, 2012

    Ir kaip mano sesė :)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on sausio 22, 2012 by in Maistas, Šventės and tagged , , , , , , , , , .

Norėdami gauti informaciją, įveskite savo el. pašto adresą.

Prisijunkite prie kitų 44 pasekėjų

Svečiai

  • 39,335 apsilankė
%d bloggers like this: