Laiškai iš Kinijos

Gyvenimo Vidurio Karalystėje įspūdžiai

46-as laiškas: Namo į Kiniją

Kartais šiek tiek pavydžiu žmonėms, kurie visą gyvenimą praleidžia vienoje vietoje. Jiems visada aišku, kur yra jų namai. Kai pernai kovą atskridome į Pekiną, kelis mėnesius gyvenome lyg svečiuose. Jausmas, kad esame namie apėmė, kai grįžome po vasaros atostogų. Kur grįžtame? Namo, į Pekiną. Po Kalėdų Lietuvoje šis jausmas dar sustiprėjo: kad ir laikinai, bet namai dabar yra būtent čia. Kadangi laikinai, kaip katinai laižome grietinėlę – imame tai, kas geriausia, nemaloniems mažmožiams skirdami kuo mažiau laiko.

Sausis Pekine gana atšiaurus. Tiesa sakant, prieš išvažiuojant Lietuvoje buvo šilčiau, nors iš drėgniau. Kinijos sostinėje dabar sausa ir šalta. Tačiau kone kasdien saulė šviečia per visą dangų. Jei saulė šviečia, žinai, kad lauke greičiausiai vėjuota. Jei vėjo nėra, saulę paslepia smogo debesis. Sesuo pasakojo, kad Lietuvos žinių laidos rodo vaizdus apie aukštą smogo lygį ir daugybę žmonių slepiančių savo veidus po kaukėmis. Dėl smogo nesiginčiju – tai išties šio miesto rykštė, tačiau va kur tie filmuotojai randa tiek žmonių su kaukėmis? Aš pati per valandą pasivaikščiojimo per miestą tokių sutinku vos du ar tris.

Sausį Kinijoje prasideda braškių sezonas. Didelių braškių kilogramas kainuoja apie 8, mažų – apie 6 Lt. Vėliau kainos žada kristi. Tad dabar iš vaisių parduotuvės ar turgelio parsinešu ne tik mandarinų, bet ir braškių. Pernai braškes beveik ir pražiopsojau, tikrai nesitikėjau, kad gegužį jų nebebus, todėl šiemet jau esu pamokyta ir apginkluota.

Ingos Stankevičienės nuotr.

Visi mieste ruošiasi Naujiems Metams, kurie čia ateis lygiai po savaitės. Vietinė vaisių parduotuvėlė pagrindinį asortimentą “ištrėmė” laukan, o viduje esančias lentynas ir palubę okupavo naujametiniai papuošimai. Netrukus turėtų pasigirsti ir fejerverkų garsai, nes savaitė iki šventės jau galima pradėti juos sprogdinti. Iki tol – griežtai draudžiama, už tai skiriamos baudos. Visi gąsdina, kad bus triukšminga. Pagyvensim – pamatysim. Arba pamatysim (o tiksliau – išgirsim) ir tada pagyvensim.

Kinai mėgsta fejerverkus. Juk ir jų tėvynė čia – Kinijoje, kur jie buvo išrasti prieš daugiau nei du tūkstančius metų. Jais buvo gąsdinamos piktosios dvasios. Fejerverkų sprogdinimas miestuose tai būdavo uždraudžiamas, tai vėl atgaivinamas. Visa tai daroma saugumo sumetimais, mat buvo ne vienas atvejis, kai pirotechnika nusinešdavo žmonių gyvybes, sudegdavo pastatai – penkių žvaigždučių viešbutis Šenjange, televizijos pastatas Pekine, etc.  Nepaisant nelaimių, kinų Naujieji Metai be fejerverkų neįsivaizduojami. Nauji Metai be fejerverkų, aiškina kinai, tai tas pats, kas jūsų Kalėdos be eglutės.

Naujųjų Metų išvakarėse kinai savo namus dekoruoja paprastai raudonomis, dar ir gausiai nuauksintomis dekoracijomis. Raudona – sėkmės spalva. Labai svarbu, kad tarp dekoracijų būtų metų Zodiako gyvūnas. Šiemet visus prekystalius valdo, žinoma, drakonas. Kinai prieš Naujuosius tvarkosi namus, nes sėkmė ateina tik į tuos namus, kurie tvarkingi. Ir, žinoma, kabina apverstą hieroglifą “fu”, kurio reikšmė yra “sėkmė”. Kodėl apverstas? Žodis “dao” kinų kalba reiškia apverstas arba reiškia, kad kažkas įvyko, atėjo. Apversta sėkmė – tai jau atėjusi sėkmė.

Kairėje – “fu“ taip kaip ir turi būti, dešinėje – naujametinis, t.y. apverstas. Neprimena jums lietuviškos pasagos varianto?

Linkėdama sėkmingų metų,

Evelina

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on sausio 16, 2012 by in Patirtys, Šventės and tagged , , , , .

Norėdami gauti informaciją, įveskite savo el. pašto adresą.

Prisijunkite prie kitų 44 pasekėjų

Svečiai

  • 39,335 apsilankė
%d bloggers like this: