Laiškai iš Kinijos

Gyvenimo Vidurio Karalystėje įspūdžiai

41-as laiškas: Šanchajaus dangoraižiai-2

Šanchajus periodiškai varžosi dėl miesto, turinčio aukščiausią pasaulyje pastatą, vardo. Pergalė visuomet būna laikina. Dar neseniai aukščiausias buvo Jin Mao bokštas (88 aukštų, 421 m), kai jį kažkas pralenkė, 2008 m. iškilo Šanchajaus pasaulinis finansų centras (World Financial Centre, 492 m), iš kurio 110 aukštą pakilus atsiveria nuostabi panorama, užgniaužia kvapą, o vestibuliarinis aparatas suabejoja savo galimybėmis. Neilgai ir šis pastatas nešiojo aukščiausiojo vardą. Po poros metų dangoraižiai Taipėjuje (509 m) ir Dubajuje (818 m) atėmė iš jo šį titulą. Tačiau kol kas paliko vieną – aukščiausios atviros observatorijos pasaulyje. Aukščiausio Šanchajaus pastato vardą iš Pasaulinio finansų centro 2014 m. atims Šanchajaus bokštas  (Shanghai Tower), kuris žada pasiekti 632 m aukštį. Tokia štai dangoraižių situacija mieste.

Vienas Šanchajaus must see – Junanio sodai. XVI a. Ming dinastijos Panų šeimos pastatytas elegantiškas kompleksas pilnas įvairių parduotuvėlių. Vis netyčia prisigretina angliškai kalbantis kinas, puikiai žinantis, kad Lietuva yra Europoje ir šalia Lenkijos.  Žinoma, šioje šalyje tokios žinios yra retos. Bekalbėdamas jis palengva pereina prie reikalo – štai čia netoli įsikūrusi puiki arbatos parduotuvėlė, gal norėtumėte užsukti.

Šalia Junanio sodų įsikūrusi ir taoistų šventykla, skirta miesto Dievui. Čia garbinamos ir trys vietinės dievybės, kilusios iš tikrų istorinių veikėjų. Jos rūpinasi miesto ir jo gyventojų gerove. Kadangi šiuo metu Šanchajaus gyventojams sėkmė atsukusi besišypsantį veidą, dievybėms miestiečiai irgi dosnūs – aukoja smilkalus, saldainius, vaisius ar stiprius gėrimus. XV a. įkurtai šventyklai ne visuomet taip sekėsi: kelis kartus buvo sugriauta, o kultūrinės revoliucijos metu joje veikė fabrikas. Tačiau dievai yra kantrūs: miesto globėjai užėmė vietą, kuri jiems daugybę metų ir priklausė.

Teko nusitrenkti ir į vieną keistą vietą. Gal ne tiek vieta keista, kiek ją supanti aplinka. Tai viena seniausių budistų šventovių Šanchajuje – Zhenru, pastatyta dar pietų Song dinastijos laikais. Žinoma tik jos perstatymo data – 1320 m. Kadangi šventykla veikianti, joje gyvena ir meldžiasi vienuoliai, atmosfera šilta ir jauki. Tačiau kelias iki jos… Kai išnirome iš metro stoties, pirma mintis buvo: “Kur mes?” Į Šanchajų tai nebuvo panašu. Aplink skraidė šiukšlės, seniai prabėgusią jaunystę apraudojo aplink esantys namai. Tačiau ne tai buvo didysis išbandymas, o ėjimas pro Tongchuan jūros gėrybių turgų. Kaip minėjau, oro temperatūra buvo +27, o vanduo nuo žuvų ir kitų jūros gėrybių skynėsi kelią tarp prekystalių, drėkino šaligatvį. Tai buvo ilgiausia dvokianti trasa, kuria aš esu ėjusi savo gyvenime. Apie dvidešimt minučių baisioje smarvėje, atrodė, kad tai niekada nesibaigs.. Atgal į metro grįžome jau per aplinkui, balkonuose plevėsuojant gyventojų patalynei ir apatiniams. Kinai tiki, saulė yra labai gerai – tad gatvėse, ypač paprastesniuose rajonuose, jos spinduliams iškabinami visi šeimos patalai ir drabužiai.

Šanchajuje galima rasti dar vieną dalyką, kurio nesu mačiusi jokiame kitame mieste, kuriame lankiausi. Net nesu girdėjusi, kad kur nors kitur pasaulyje tai vyksta. Liaudies skvere mes patekome į patį tikriausią jaunikių ir nuotakų turgų. Aš apie jį buvau skaičiusi, tiesiog primiršau, kad veiksmo vieta – Šanchajaus parkas, tad vaizdas labai nustebino. Tėvai ir giminaičiai, išsidėlioję potencialių jaunųjų nuotraukas su aprašymais (amžius, pajamos, etc.), kantriai laukė interesantų, kurių problema ta pati – nevedęs ar netekėjusi šeimoje. Jei Mahometas neina pas kalną, tai čia panašu, kad kalną rioglina pas Mahometą. Žmogus be šeimos Kinijoje yra nelaimė, jam reikia padėti.

O čia smagūs vaizdeliai pakeliui į Liaudies skverą – paroda po atviru dangumi:

Linkėdama netikėtų smagių atradimų,

Evelina

Reklama

One comment on “41-as laiškas: Šanchajaus dangoraižiai-2

  1. ramune
    lapkričio 19, 2011

    Dekoju uz idomias zinias ir laukiu nauju

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on lapkričio 17, 2011 by in Lankytinos vietos and tagged , , , , , .

Norėdami gauti informaciją, įveskite savo el. pašto adresą.

Prisijunkite prie kitų 44 pasekėjų

Svečiai

  • 39,335 apsilankė
%d bloggers like this: