Laiškai iš Kinijos

Gyvenimo Vidurio Karalystėje įspūdžiai

40-as laiškas: Šanchajaus dangoraižiai-1

Šanchajus  – didžiausias Kinijoje ir septintas pagal dydį miestas pasaulyje. Jo gyventojai tuo didžiuojasi. Neretai save šanchajiečiai vadina vieninteliais miestiečiais Kinijoje, visi kiti šalies gyventojai, lietuviškai vaizdžiai tariant – geriausiu atveju antra karta nuo žagrės.

Jausmas šiame mieste kitoks nei Pekine. Šanchajus – labiau vakarietiškas. Tokį įspūdį kuria ne tik Pudongo daugiaaukščiai, bet ir kur kas senesnius laikus minintis Prancūzų koncesijos rajonas, viliojantis art deco architektūra. Jame esančiame viešbutyje viešnagės metu mes ir įsikūrėme.

Miestas, kurio pavadinimas išvertus reiškia “miestas ant jūros”, daug metų traukė užsieniečius. Jį buvo užgrobę ir anglai, ir prancūzai. Uostamiestis puikiai tiko žygiui į Kinijos užkariavimą pradėti. Jokiame kitame Kinijos mieste negyveno tiek užsieniečių, kiek Šanchajuje. Atėjūnai greitai mieste pasijuto kaip namie, o gal ir laisviau nei gimtinėje, nepasidrovėjo uždrausti kinams įžengti į tam tikras miesto teritorijas – čia galėjo lankytis tik užsieniečiai. Gal ir dėsninga, kad būtent Šanchajuje 1921 m. įvyko pirmasis Kinijos komunistų susirinkimas. Jie piktinosi užsieniečių invazijos, dėl šios prasidėjusiu moraliniu kinų nuosmukiu. Po ketvirtadalio amžiaus iš čia siūbtelėjo daug likimų sudaužiusi ir istorijos paveldo sunaikinusi kultūrinė revoliucija.

Šanchajus į vakarietiškus didmiesčius panašus dar vienu dalyku – kainomis. Restoranuose, parduotuvėse čia išleisi daugiau nei Pekine. Metro kur kas prabangesnis nei sostinės, tačiau ir kainuoja šiek tiek daugiau. Jei Pekine, kur bevažiuotum, moki du juanius, tai Šanchajuje kaina priklauso nuo atstumo ir dažniausiai čia mokėdavome po keturis juanius. O štai viešbučių paslaugos nėra itin brangios: jų čia labai daug, o esant tokiai konkurencijai tenka varžytis mušant kainą. Šanchajaus gatvėse šmirinėja daugiau prekeivių, įkyriai siūlančių pirkti laikrodžius ir kitokias padirbtas prekes. Jei Pekine jie malasi daugiau aplink turgus, tai Šanchajuje jų sutiksi ir miesto centre. Susidarė įspūdis, kad šanchajiečiai (kaip, beje ir Hangdžou) gyventojai yra ne tokie šilti kaip sostinės atstovai. Vėliau man mokytoja patvirtino, kad taip ir yra. Anot jos, šiauriečiai yra šiltesni, o pietiečiams svarbiausia “užsikalti pinigą”.

O štai oras mus lepino šiluma: spalio pradžia Šanchajuje pasitaikė nuostabi ir leido įkvėpti dar šiek tiek vasaros – termometro stulpelis kilo iki +27. Puikus oras ilgiems pasivaikščiojimams po miestą. Jei Vilniuje apsilankius trūks plyš turi pereiti Gedimino prospektu, tai Šanchajuje tokia vieta yra Bundas (kin. Waitan), kuris vadinamas miesto veidu. Čia verta pavaikštinėti dieną, pailsus pasivaikščiojimą pakeisti pasiplaukiojimu Huangpu upe (mes tą ir padarėme). Tačiau būtinai užsukite į Bundą ir sutemus. Šviesos apibraukia daugiaaukščių ir laivų kontūrus, nuo upės dvelkia jaukus vėjelis, promenada traukia miestiečiai ir turistai. 23 valandą susipažinome su miesto tradicija – viena po kitos gęsta miesto šviesos. Tamsoje išnyksta vienas dangoraižis, paskui antras, trečias. Miestas panyra į naktį.. Žiūri ir mintyse sakai: “Labanakt, Šanchajau”.

Linkėdama sulaukti antros dalies,

Evelina

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on lapkričio 17, 2011 by in Lankytinos vietos and tagged , , , , , , .

Norėdami gauti informaciją, įveskite savo el. pašto adresą.

Prisijunkite prie kitų 44 pasekėjų

Svečiai

  • 39,335 apsilankė
%d bloggers like this: