Laiškai iš Kinijos

Gyvenimo Vidurio Karalystėje įspūdžiai

34-as laiškas: Rudens vidurio šventės legendos

Rudens vidurio šventė, Kinijoje minima daugiau nei tris tūkstančius metų, apipinta legendomis. Štai kelios jų.

Žmona mėnulyje

Viena šių legendų pasakoja apie šaulį Hou Yi ir jo žmoną Chang’e. Yra daugybė šios legendos variantų ir adaptacijų. Viena jos versijų pasakoja, kad Hou Yi buvo paprastas mirtingasis, o Chang’e – jauna gražuolė jo žmona – dirbo Dangaus imperatoriaus rūmuose jo žmonos Vakarų karalienės motinos patarnautoja. Kiti mirtingieji pavydėjo Hou Yi ir prikalbėjo imperatoriui apie jį daug nebūtų dalykų, todėl jis kartu su žmona buvo priversti palikti rūmuose ir gyventi žemėje.

Tuo metu buvo net dešimt saulių, kurios atrodė kaip trikojai paukščiai, jos rytinėje saloje buvo įsitaisiusios ant šilkmedžio. Kasdien viena iš saulių vežime, kurį vadeliojo saulių motina Xihe, keliaudavo aplink pasaulį. Vieną dieną jos pradėjo aplink žemę suktis visos dešimt, grasindamos ją sudeginti. Kinijos imperatorius Yao įsakė šauliui Hou Yi iššaudyti visas saules, išskyrus vieną. Už tai, kad įvykdė imperatoriaus įsakymą, Hou Yi jo didenybėss buvo apdovanotas nemirtingumo piliule, kurią paslėpė namie (pagal kitą versiją, jis iš deivės pavogė nemirtingumo eleksyrą). Jam nebūnant namie, Chang’e pamatė kažką šviečiant, rado piliulę, suvalgė ją ir suprato galinti skristi. Taip ji atsidūrė mėnulyje, kur ir apsigyveno (reprezentuoja moteriškąją Jin), o jos vyras rūmus pasistatė Saulėje (Jan). Kartą per metus, per Rudens vidurio festivalį, Houyi aplanko savo žmoną, todėl tąnakt mėnulis toks didelis ir šviesus.

Pyragėlių sukilimas

Kita legenda pasakoja, kad Rudens vidurio šventės ištakos – kinų pergalė prieš mongolus. Mongolų Yuan dinastijos valdymo metais (1280-1368) buvo uždrausti bet kokie susitikimai, todėl buvo neįmanoma surengti sukilimo. Liu Bowen, kinų sukilimo lyderio Zhu Yauanzhang patarėjas, žinojo, kad mongolai nevalgo mėnulio pyragėlių, tad sugalvojo juos panaudoti kovoje dėl išsivadavimo. Jam buvo leista po Kinijos gyventojų namus išsiuntinėti pyragėlius, šlovinančius mongolų imperatorių. Juose buvo įkepti slapti pranešimai su žinia: “Užmuškite mongolus aštunto mėnesio penkioliktąją dieną”. Tąnakt sukilėliai puolė mongolus ir juos nugalėjo. Tai buvo Mingų dinastijos (1368-1644 m.) pradžia.

Nefrito triušis

Pasak legendos, trys fėjos pasivertė elgeta ir lapės, beždžionės bei triušio prašė ko nors pavalgyti. Lapė ir beždžionė turėjo maisto ir davė seneliui, o triušis pats nieko neturėjo, atidavė elgetai savo paskutinius drabužius ir įšoko į ugnį, kad senukas paskui galėtų jį suvalgyti. Fėjas sujaudino triušio auka ir jos leido jam apsigyventi Mėnulio rūmuose, kur jis tapo Mėnulio arba Nefrito triušiu. Mėnulyje triušis ir Chang’e ruošia vaistingąsias žoleles dievams.

Amžinas kirtėjas

Kartą gyveno toks tingus žmogus Wu Kangas, kuris mesdavo mokytis bet kokio amato, kurio tik imdavosi. Vieną dieną jis nusprendė, kad nori būti nemirtingas, tad iškeliavo į kalnus, kad nemirtingasis jį to išmokytų. Pirmiausia mokytojas jį mokė apie gydančius augalus. Tačiau Wu Kangui tai nusibodo. Tada jį mokytojas mokė žaisti šaškėmis. Ir tai jam nusibodo. Galiausia davė skaityti knygas apie nemirtingumą. Aišku, po kelių dienų ir tai Wu Kangui pasirodė per daug nuobodu. Mokytojas supyko ir nubaudė mokinį, pasiųsdamas jį į mėnulio rūmus, kad ten nukirstų medį – tada jau galėsiąs grįžti į žemę. Nors Wu Kangas kirto dieną ir naktį, medis po kiekvieno kirčio vėl atsigaudavo, tad jis tebekerta jį iki šiol.

Tai ne vienintelė šios istorijos versija, tačiau pabaiga viena – kaip Sizifas bando užristi akmenį, taip Wu Kangas – nukirsti medį.

Mėnulio piršlys

Dar viena legenda byloja, kad Mėnulyje gyvena senis – Dangiškasis piršlys Yue Lao. Kinai tiki, kad vestuvės yra nulemtos dangaus, tačiau parengtos jos mėnulyje. Mėnulio senis surišdavo vaikiną ir merginą raudonu siūlu, taip nulemdamas jų santuoką. Todėl per Rudens vidurio šventę merginos aukodavo jam ir melsdavosi, tikėdamos, kad vieną dieną ir jas išsineš raudonoje nuotakos kėdėje.

Štai ir pasakos pabaiga, o kas klausėsi, tas šaunuolis,

Evelina

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on rugsėjo 12, 2011 by in Šventės and tagged , , , , , , , , , , , , , , , .

Norėdami gauti informaciją, įveskite savo el. pašto adresą.

Prisijunkite prie kitų 44 pasekėjų

Svečiai

  • 39,335 apsilankė
%d bloggers like this: