Laiškai iš Kinijos

Gyvenimo Vidurio Karalystėje įspūdžiai

33-as laiškas: Mėnulio pyragėlių bumas

Pekiną ištiko mėnulio pyragėlių (pinjinu: yuèbĭng) bumas: jų pilno prekybos centrų lentynos, jų gali rasti parduotuvėse, kurios paprastai neprekiauja kepiniais, jų pilna Pekino gyventojų maišeliuose, kai jie žingsniuoja sostinės gatvėmis, jų galima įsigyti po vieną ir prašmatniose dėžutėse. Kiekvienam kinui aišku, kad mėnulio pyragėlių bumas pranašauja viena – nenumaldomai artėja Rudens vidurio šventė (pinjinu: Zhōngqiū jié) , viena svarbiausių švenčių Kinijoje. Ji minima pagal kinų mėnulio kalendorių aštunto mėnesio penkioliktąją dieną, per pilnatį. Ilgus metus drausta, 2008 m. paskelbta valstybine švente. Paprastai ši šventė pažymima rugsėjo pabaigoje arba spalio pradžioje, tačiau šiemet ji bus švenčiama rugsėjo 12-ąją, t.y. jau rytoj.

Rudens vidurio šventė – šeimos susivienijimo diena: prie stalo susėda jos nariai, valgo mėnulio pyragaičius, žiūri į mėnulį, leidžia ugnies žibintus. Senovėje tądien žiūrėdami į mėnesieną kurdavo eiles, todėl iki šių dienų išlikę itin daug eilėraščių apie Rudens vidurio šventę ir mėnulį. Kinams mėnulis labai svarbus. Kinijos kultūroje jis simbolizuoja taiką ir klestėjimą visai šeimai. Sakoma, kad per Rudens vidurio šventę mėnulis būna apvaliausias ir ryškiausias.

Šeimas sujungiančios šventės Kinijoje reiškia dar vieną bumą – keleivių. Šanchajaus geležinkelių biuras pranešė, kad per Rudens vidurio ir Nacionalinę (kuri ištiks šalį spalio pradžioje) šventes tikisi sumušti rekordą: manoma, kad švenčių metu traukiniais keliaus 15.3 mln. žmonių, tad prieš šventes pagrindinės stotys bilietus pardavinėja 24/7. Žinoma, per Rudens vidurio šventę įvairiais maršrutais keliaus ne tik milijonai žmonių, bet ir milijardai mėnulio pyragėlių.

Mėnulio pyragėliai būna su skirtingais įdarais: su lotoso sėklų ar raudonųjų pupelių pasta, kiaušinio tryniu, simbolizuojančiu mėnulio pilnatį. Kuo toliau, tuo daugiau variantų: dabar galima rasti ir su šokolado įdaru, tokių anksčiau Kinijoje nebuvo. Tiesą sakant, kiekvienas viešbutis stengiasi nustebinti gausa bei įvairove. Ar jie skanūs? Na viešbučiai mėnulio pyragėlius pritaiko užsieniečių skoniui, mat tradicinių jie paprastai nevalgo.  Vienas iš pyragėlių užsakovų “Westin“ ir “Starwood Hotels“ tinklo generalinis direktorius Charlie Dangas leidiniui “That’s Beijing“ sakė: “Galiu sąžiningai prisipažinti – Kinijoje nesu ragavęs gero mėnulio pyragėlio. Net nenoriu sakyti, kad mes juos darome gerai. Toli gražu. Skaniausias mėnulio pyragėlis, kurį kada nors valgiau, buvo Kuala Lumpure“. Tai jei šitaip – kokia šio bumo priežastis? Charlie Dangas aiškina: “Vietoj to, kad pardavimo vadybininkas ateitų ar paskambintų, jis atsiunčia pyragėlių dėžutę ir jas gauna bei mato užraša “Westin“,  ir  jie galvoja apie mane. Tai puikus priminimas: “Ei, mes vis dar čia“. Iš Europos atvykę to svarbos gali ir nesuprasti, kol kinas jo arba jos nepamokys, kad kartais maža pastanga padeda įveikti ilgą kelią“.

Mėnulio pyragėliai – milijoninis verslas, kepantis milijardus šventės atributų. Pavyzdžiui, šalies šiaurėje pyragėlius kepanti bendrovė “Daoxiangcun“ 2010 m. iš kepinukų uždirbo nei daug, nei mažai – 350 mln. juanių (apie 133 mln.litų). Jei lygintume su Vakarais, tai būtų panašu į kalėdinių dekoracijų ar velykinių kiaušinių vajų. Jų reikia visiems ir kasmet poreikiai vis auga.

Mėnulio pyragėlių kainos varijuoja – nuo kelių juanių už vienetą iki kelių šimtų už prašmatnią dėžutę.O jei šalia bus įdėta importinio alyvų aliejaus ir vyno – dovanos vertė dar labiau šoktelės. Reaguodama į situaciją sukruto irKinijos Mokesčių inspekcija – ji įvedė mėnulio pyragėlio mokestį, kurio esmė tokia: jei darbdavys įteikia darbuotojui krepšelį su mėnulio pyragėliais, pastarasis į valstybės iždą turi įnešti tiek pinigėlių, kokia yra dovanos vertė. Socialinis Kinijos tinklas “Weibo“ užverstas skundais. Šventės džiugina, o štai jas apkartinantys mokesčiai aptemdo pakilią nuotaiką.

Linkėdama skanių pyragėlių be jokių specialių mokesčių,

Evelina

Reklama

9 comments on “33-as laiškas: Mėnulio pyragėlių bumas

 1. Solveiga
  rugsėjo 11, 2011

  O kaip jums jie patiko – ar skanūs?

 2. Ieva
  rugsėjo 11, 2011

  Jetau, kaip norėčiau bent vieno… Su raudonosiomis pupomis arba ananasai, prašom :)

 3. Evelina
  rugsėjo 12, 2011

  Solveiga, vaikai tik mandagiai paragavo, aš vieną vos įveikiau – nėra neskanu, bet mūsiškiai pyragėliai daug skanesni, tai kam kankintis :)
  Ieva, patinka mėnulio pyragėliai? Jei taip, tai sutinku pirmą šių pyragėlių gerbėją iš užsienio. Nors va su drauge, kuri Pekine jau septynerius metus gyvena, vakar kalbėjausi, tai sakė, kad viename viešbučių valgė skanų moon-cake’ą.Tačiau taip, tai buvo replika – trapi tešla, šokoladinis įdaras. Tai ne visai tai, ką valgo dauguma kinų

 4. Solveiga
  rugsėjo 12, 2011

  Ale kokia verslo galimybė, jei pradėtum skanius kepti! Paimi Mantingos šaldytą trapią tešlą, Karūnos šokolado ir Lietuvos BVP auga po 20% per metus! O kinai valgo juos neskanius ar kaip lietuviai kiaušinius po Velykų išmeta? Iš kitos pusės, koks skirtumas verslui, jei vis tiek perka..

  • Evelina
   rugsėjo 12, 2011

   Kinams skanūs šitie pyragėliai. Ilgai šita šventė buvo uždrausta, o kai ji vėl buvo leista švęsti, tai iškart pajamos į aukštumas. Mano minėtas Dangas interviu pasakojo, kad pirmais metais jo viešbučių pelnas už parduotus pyragėlius buvo 2,5 mln. juanių, šiemt jo tikslas – 4 milijonai. Ir čia kalba apie vieną viešbučių tinklą. Jis sakė bandęs sumažinti kainą kaip ginklą konkurencinėje kovoje, tačiau gavo daug skundų. Žmonės sakė, kad perka jo pyragėlius, nes jie brangūs.

 5. Natali
  rugsėjo 12, 2011

  Įdomus žmonės tie kiniečiai :D

  • Evelina
   rugsėjo 12, 2011

   Matyt jie apie mus panašiai galvoja :) Irgi skaičiau apklausą jų socialiniame tinkle Weibo, kur jie laiko didžiausia nesąmone vidutiniškai keptą kepsnį (kaip galima valgyti žalią mėsą???) arba salotas iš žalių žolių (mes triušiai ar ką???)

 6. Dovilė
  rugsėjo 12, 2011

  Evelina,
  Kadangi žinau, kad moki gaminti, prašome kokį mėnulio pyragėlio receptą su gaminimo instrukcijomis įmesti :)…. būtų smagu pabandyti :D.. žinoma, kad rezultatas bus vietinis, bet vis tiek šiek tiek egzotikos :)

 7. Atgalinis pranešimas: Savaitgalio išvyka į Tainan – Rudens vidurio šventė | Taivanas 2014-2015

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on rugsėjo 11, 2011 by in Maistas, Šventės and tagged , , , , , .

Norėdami gauti informaciją, įveskite savo el. pašto adresą.

Prisijunkite prie kitų 44 pasekėjų

Svečiai

 • 39,335 apsilankė
%d bloggers like this: