Laiškai iš Kinijos

Gyvenimo Vidurio Karalystėje įspūdžiai

30-as laiškas: Pekino hutongai

Vienas neatsiejamų Kinijos vaizdų yra hutongai – tradicinės kinų gyvenamosios valdos, kuriose šimtus metų kinai gimė, gyveno, mylėjo, kentėjo ir mirė. Kai važiuoji Pekino pakraščiais, tai gali pamatyti tokį vaizdą: kylančius daugiaaukščius keičia krūvos plytų ir akmenų – buvusių hutongų liekanos, o už jų dar driekiasi eilės hutongų, kurių, įtariu, laukia toks pats likimas. Tačiau yra Pekine privilegijuoti hutongai. Juos galima rasti Shichahai rajone. Tikrai verta pasivaikščioti jų gatvelėmis, lankant mintims, kad va šitaip ar panašiai kažkada atrodė ir visas Pekinas…

Seniesiems Pekino gyventojams hutongai, kurių dabar priskaičiuojama per keturis tūkstančius, primena jų gimtuosius miestus ir praeities laikus. Turistams jie atskleidžia, kaip senovėje gyveno kinai. Imperiniame Pekine Uždraustąjį miestą supo tūkstančiai hutongų, pradėtų statyti jau XIII a. Už hutongo durų yra keturkampis vidinis kiemas (kin. siheyuan), apsuptas iš trijų pusių namų, o ketvirtojoje – įėjimas. Tokio tipo namai labai tikdavo didelėms kinų šeimoms, nes tokiame name gyvendavai, išlaikydamas glaudžius santykius, tačiau ir turėdavai privatumo. Hutongai plėsdavosi prie vieno kiemo prijungus kitą, prie vieno hutongo – kitą. Anksčiau viena siheyuan priklausydavo vienai šeimai. Na ne tokiai, kur tik mama, tėtis, vaikai, gausesnei – seneliai, dėdės, tetos. Įkūrus Kinijos Liaudies respubliką viename siheyuan būdavo apgyvendinamos kelios šeimos. Jų gyvenimai prabėgdavo viską vienas apie kitą žinant ir tokie kiemai Pekine tapdavo tarsi kaimais dideliame mieste.

Pekino hutongų pavadinimai – miesto istorijos metraštis, apibūdinantis praeities gyventojų veiklą, bei kvartalo savitumą. Vienos gatvelės pavadintos didikų, kitos − čia gyvenusių garsių amatininkų ar pirklių vardais, trečios, pavyzdžiui, Auksinės žuvelės (Jin yu) ar Nosinaitės (Shou pa). Plačiausiose gatvėse gali prasilenkti du autobusai, o siauriausiu skersgatviu tegali praeiti vienas žmogus. Ilgiausias – Rong xian hutongas − 2 km ilgio, o tuo tarpu trumpiausia – Yi chi Da jie – (Vienos pėdos gatvė) − tik 20 metrų”, – rašoma “Hutongai – trečiasis Pekino veidas”. Šiuose kelionės į Pekiną įspūdžiuose galima rasti ir daugiau įdomių faktų apie tradicines kinų gyvenamąsias valdas.

Po hutongus galima pasivaikščioti savo kojomis, daug kas važiuoja dviračiais, taip pat gali pasirinkti šiuolaikinius rikšų vežimaičius arba paplaukioti ežere. Aplink įsikūrę daug restoranų ir barų, daugelis jų dienos metą snūduriuoja, o temstant atgyja. Kai kurie jų – gana aukštai, tai į vieną tokį užlipus galima iš viršaus pažvelgti į hutongus. Čia pat įsikūrė ir nemažai suvenyrų parduotuvėlių.

Hutonguose autentiški ne tik vaizdai, bet ir kvapai (taip pat, būkime atviri, ir smarvė). Gatvėmis prasvirduliuoja nusenęs šuo ir toks pats senukas Konfucijaus veidu. Sūnus įsitikinęs, jog tai buvęs kunfu mokytojas. Galima čia užtikti ir “bed & breakfast”, atvykus į Pekiną būtų labai įdomu apsistoti ir pagyventi būtent tokioje aplinkoje.

Kol vaikštai siauromis ir ramiomis hutongų gatvelėmis trumpai net pamiršti, kad esi vieno didžiausio pasaulyje miesto viduryje ir koks gyvenimas verda už jo sienų…

Linkėdama kartas nuo karto sustabdyti laiką,

Evelina

Reklama

One comment on “30-as laiškas: Pekino hutongai

  1. Atgalinis pranešimas: 54-as laiškas: Pasivaikščiojimas po Houhai « Laiškai iš Kinijos

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on liepos 10, 2011 by in Lankytinos vietos and tagged , , , , , , .

Norėdami gauti informaciją, įveskite savo el. pašto adresą.

Prisijunkite prie kitų 44 pasekėjų

Svečiai

  • 39,335 apsilankė
%d bloggers like this: